Top
Karton Koli Grubu


Koli Grubu

Hayatımızı Kolaylaştıran Karton Koliler...

Koli, içersinde eşya taşımak içersinde sarfetmeye yarayan karton kutuya koli denir.
Koliler kullanım alanlarına göre çeşitleri şöyle; Koli, Tam kapalı Koliler, Yarım kapalı koliler, Tutmalı koli, Arşiv kolisi, Klasör kolisi, Pizza kutu kolisi, Ayakkabı Kolisi, Ramazan Kolisi, Tekstil Kolisi, Baskısız Koli
Genellikle Nakliyat, depolama, tekstil ve gıda sektörü en çok koli kullanan sektörler olarak başa gelmektedir.


Koli Nedir? Koli'lerin Kullanım Alanları!

Koli; İnsanlar içerisinde herhangi bir ürün taşımak için kullandıkları kartondan yapılmış kutulardır. Başka deyişle Koli, içersinde eşya taşımak içersinde sarfetmeye yarayan karton kutuya koli denir. Koli, 1800’lü yıllarda insanların hayatına girmeye başlamış ve git gide yaygınlaşmıştır. Koli imalatı ile insanlar en önemli ihtiyaçları olan mal ve eşyalarını güvenli şekilde paketlenmesi ve taşımasını sağlamışlardır. Gittikçe artan bir oranda karton tüketimi insan hayatında artmaktadır. Bunun sebebi kolay kullanım, pratik tasarım, kısa sürede üretim ve geri dönüşümünün de kolay olması tercih sebepleri arasına girmesine sebep olmuştur.

Koli Çevresel Faktörlerler

Karton ve kolici kullanımı; Çevre açısından da çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Özellikle taşınma veya ürün paketinin açılmasından sonra şekli bozulan koliler, ucuz olduğu için sağa sola rastgele atılmaktadır. Hâlbuki bunların geri dönüşüm alanlarına gönderilerek tekrar işlenmesi ve ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Bu noktada ise devreye eğitim girmektedir. Özellikle okullarımızda öğretmenler tarafından, evlerimizde ise anne baba tarafından bu tasarruf noktaları çocuklara öğretilmelidir. Çünkü rastgele kullanılan bu koliler hem çevreye hem de ekonomiye zarar vermektedir.

Kolilerin Kullanım Alanlarına Göre Çeşitlenmesi

Koliler kullanım alanlarına göre çeşitlenmektedir.
1- Koli
2- Tam kapalı Koliler
3- Yarım kapalı koliler
4- Tutmalı koli
5- Arşiv kolisi
6- Klasör kolisi
7- Pizza kutu kolisi
8- Ayakkabı Kolisi
9- Ramazan Kolisi
10- Tekstil Kolisi
11- Baskısız Koli
Koliler çok geniş alanda kullanılmaktadır. Genellikle Nakliyat, depolama, tekstil ve gıda sektörü bunların başında gelmektedir.